Schedule Saturday 20 August 2016 Rio

(advertentie)



 07:0011:00FinalesVGolfStroke Play

 08:3012:30FinalesMBadmintonSingles
 08:3012:30MBadmintonSingles

 09:0013:00FinalesMCanoeingCanoe Sprint C2 1000m
 09:0013:00VTaekwondo+67 kg Heavyweight
 09:0013:00MTaekwondo+80 kg Heavyweight
 09:1513:15FinalesMCanoeingKayak Sprint K1 200 m
 09:3013:30FinalesVCanoeingKayak Sprint K4 500m
 09:3013:30VTaekwondoNED - CAM
 09:4513:45FinalesMCanoeingKayak Sprint K4 1000m

 10:0014:00VRhythmic gymnasticsAll-around Group
 10:0014:00MWrestling-125 kg Freestyle Super Heavyweight
 10:0014:00MWrestling-86 kg Freestyle Middleweight
 10:2514:25MWrestling-125 kg Freestyle Super Heavyweight
 10:2514:25MWrestling-86 kg Freestyle Middleweight

 11:0015:00MDiving10m Platform
 11:0015:00FinalesVTriathlonTriathlon
 11:2515:25MWrestling-125 kg Freestyle Super Heavyweight
 11:2515:25MWrestling-86 kg Freestyle Middleweight
 11:3015:30VBasketballFRA - SRB 63 - 70
 11:3015:30VHandballNED - NOR 26 - 36

 12:0016:00MModern PentathlonModern pentathlon
 12:0016:00MWrestling-125 kg Freestyle Super Heavyweight
 12:0016:00MWrestling-86 kg Freestyle Middleweight
 12:3016:30FinalesVCyclingMountain Bike Cross-country
 12:4016:40VRhythmic gymnasticsAll-around Group

 13:0017:00MFootballHON - NGR 2 - 3
 13:0017:00VVolleyballNED - USA 1 - 3
 13:0017:00MWaterpoloMNE - ITA 10 - 12

 14:0018:00FinalesVBoxing-51 kg Flyweight
 14:0018:00MModern PentathlonModern pentathlon
 14:1518:15FinalesMBoxing-56 kg Bantamweight

 15:0019:00FinalesMBoxing-75 kg Middleweight
 15:0019:00VTaekwondo+67 kg Heavyweight
 15:0019:00VTaekwondoUSA - NED
 15:0019:00MTaekwondo+80 kg Heavyweight
 15:2019:20FinalesVRhythmic gymnasticsAll-round Individual
 15:3019:30FinalesVBasketballUSA - ESP 101 - 72
 15:3019:30FinalesVHandballFRA - RUS 18 - 22
 15:3519:35MModern PentathlonModern pentathlon

 16:3020:30FinalesMDiving10m Platform

 17:0021:00VTaekwondo+67 kg Heavyweight
 17:0021:00MTaekwondo+80 kg Heavyweight
 17:0021:00MWrestling-125 kg Freestyle Super Heavyweight
 17:1521:15FinalesMWrestling-125 kg Freestyle Super Heavyweight
 17:3021:30FinalesMFootballBRA - GER 1 - 1
 17:3021:30MWrestling-86 kg Freestyle Middleweight
 17:4521:45FinalesMWrestling-86 kg Freestyle Middleweight
 17:5021:50FinalesMWater poloCRO - SRB 7 - 11

 18:0022:00FinalesMModern PentathlonModern pentathlon

 20:000:00VTaekwondo+67 kg Heavyweight
 20:000:00MTaekwondo+80 kg Heavyweight
 20:300:30FinalesVAthleticsHigh jump
 20:550:55FinalesMAthleticsJavelin throw

 21:001:00FinalesMAthletics1500 m
 21:151:15FinalesVAthletics800 m
 21:301:30FinalesMAthletics5000 m

 22:002:00FinalesVAthletics4 x 400 m Relay
 22:002:00FinalesVTaekwondo+67 kg Heavyweight
 22:152:15FinalesMTaekwondo+80 kg Heavyweight
 22:152:15FinalesVVolleyballCHN - SRB 3 - 1
 22:352:35FinalesMAthletics4 x 400 m Relay



(advertentie)
 

Share Olympic Schedule 20 Aug 2016

FacebookTwitterGoogle+
Share the Rio 2016 Olympic Schedule Saturday 20 August 2016
 

Summer Olympics Schedule Rio 2016

sumotuwethfrsa
31
Jun
1
Jul
2
Jul
3
Jul
4
Jul
5
Jul
6
Jul
7
Jul
8
Jul
9
Jul
10
Jul
11
Jul
12
Jul
13
Jul
14
Jul
15
Jul
16
Jul
17
Jul
18
Jul
19
Jul
20
Jul
21
Jul
22
Jul
23
Jul
24
Jul
25
Jul
26
Jul
27
Jul
 
Give a reaction
Name:
Rating:
E-mail:
Email address is for only for authentication, the address will not be published
Reaction:
no urls, links, code, spam etc allowed
 
(advertentie)

Rate OS Schedule 20 Aug 2016

Rate Schedule Saturday 20 August 2016 Summer Olympics Rio 2016

Rating: 3.0/5 (432 stemmen)

Olympische Odds bij Unibet.be
Watch all Unibet Olympic odds.
Today's finals
Todays Finals

Golf11:00VStroke Play
GoudInbee ParkKOR
zilverLydia KoNZL
bronsShanshan FengCHN

Badminton12:30MSingles
GoudLong ChenCHN
zilverChong Wei LeeMAS
bronsViktor AxelsenDEN

Canoeing13:00MCanoe Sprint C2 1000m
GoudSebastian Brendel - Jan VandreyGER
zilverErlon de Souza Silva - Isaquias Queiroz dos SantosBRA
bronsDmytro Ianchuk - Taras MishchukUKR

Canoeing13:15MKayak Sprint K1 200 m
GoudLiam HeathGBR
zilverMaxime BeaumontFRA
bronsSaul CraviottoESP
bronsRonald RauheGER

Canoeing13:30VKayak Sprint K4 500m
GoudHungaryHUN
zilverGermanyGER
bronsBelarusBLR

Canoeing13:45MKayak Sprint K4 1000m
GoudGermanyGER
zilverSlovakiaSVK
bronsCzech RepublicCZE

Triathlon15:00VTriathlon
GoudGwen JorgensenUSA
zilverNicola Spirig HugSUI
bronsVicky HollandGBR

Cycling16:30VMountain Bike Cross-country
GoudJenny RissvedsSWE
zilverMaja WloszczowskaPOL
bronsCatharine PendrelCAN

Boxing18:00V-51 kg Flyweight
GoudNicola AdamsGBR
zilverSarah OurahmouneFRA
bronsCancan RenCHN
bronsIngrit Lorena Valencia VictoriaCOL

Boxing18:15M-56 kg Bantamweight
GoudRobeisy RamirezCUB
zilverShakur StevensonUSA
bronsMurodjon AkhmadalievUZB
bronsVladimir NikitinRUS

Boxing19:00M-75 kg Middleweight
GoudArlen LopezCUB
zilverBektemir MelikuzievUZB
bronsKamran ShakhsuvarlyAZE
bronsMisael Uziel RodriguezMEX

Rhythmic gymnastics19:20VAll-round Individual
GoudMargarita MamunRUS
zilverYana KudryavtsevaRUS
bronsGanna RizatdinovaGBR

Basketball19:30VBasketball
GoudUnited StatesUSA
zilverSpainESP
bronsSerbiaSRB

Handball19:30VHandball
GoudRussian FederationRUS
zilverFranceFRA
bronsNorwayNOR

Diving20:30M10m Platform
GoudAisen ChenCHN
zilverGerman SanchezMEX
bronsDavid BoudiaUSA

Wrestling21:15M-125 kg Freestyle Super Heavyweight
GoudTaha AkgulTUR
zilverKomeil Nemat GhasemiIRI
bronsIbrahim SaidauBLR
bronsGeno PetriashviliGEO

Football21:30MFootball
GoudBrazilBRA
zilverGermanyGER
bronsNigerNIG

Wrestling21:45M-86 kg Freestyle Middleweight
GoudAbdulrashid SadulaevRUS
zilverSelim YasarTUR
bronsSharif SharifovAZE
bronsJ`den Michael Tbory CoxUSA

Water polo21:50MWater polo
GoudSerbiaSRB
zilverCroatiaCRO
bronsItalyITA

Modern Pentathlon22:00MModern pentathlon
GoudAlexander LesunRUS
zilverPavlo TymoshchenkoUKR
bronsIsmael Marcelo Hernandez UscangaMEX

Athletics24:30VHigh jump
GoudRuth BeitiaESP
zilverMirela DemirevaBUL
bronsBlanka VlasicCRO

Athletics24:55MJavelin throw
GoudThomas RohlerGER
zilverJulius YegoKEN
bronsKeshorn WalcottTTO

Athletics25:00M1500 m
GoudMatthew CentrowitzUSA
zilverTaoufik MakhloufiALG
bronsNicholas WillisNZL

Athletics25:15V800 m
GoudCaster SemenyaRSA
zilverFrancine NiyonsabaBDI
bronsMargaret Nyairera WambuiKEN

Athletics25:30M5000 m
GoudMohamed FarahGBR
zilverBernard LagatUSA
bronsHagos GebrhiwetETH

Athletics26:00V4 x 400 m Relay
GoudUnited StatesUSA
zilverJamaicaJAM
bronsGreat BritainGBR

Taekwondo26:00V+67 kg Heavyweight
GoudShuyin ZhengCHN
zilverMaria del Rosario Espinoza EspinozaMEX
bronsJackie GallowayUSA
bronsBianca WalkdenGBR

Taekwondo26:15M+80 kg Heavyweight
GoudRadik IsaevAZE
zilverAbdoulrazak Issoufou AlfagaNIG
bronsDongmin ChaKOR
bronsMaicon SiqueiraBRA

Volleyball26:15VIndoor Volleybal
GoudChinaCHN
zilverSerbiaSRB
bronsUnited StatesUSA

Athletics26:35M4 x 400 m Relay
GoudUnited StatesUSA
zilverJamaicaJAM
bronsBahamasBAH
 
(advertentie)